Dziś jest środa, 22.01.2020, imieniny Anastazego, Wincentego
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Finansowy » Aktualności » Nowość w rozliczeniu rocznym – Twój e-PIT

Nowość w rozliczeniu rocznym – Twój e-PIT

Nowość w rozliczeniu rocznym – Twój e-PIT

 

            Od 15 lutego 2019 r. Ministerstwo Finansów na Portalu Podatkowym uruchomiło usługę Twój e-PIT, za pomocą której zostały udostępnione przez urzędy skarbowe rozliczenia PIT-37 i PIT-38. Aby skorzystać z tej usługi należy wejść na stronę internetową podatki.gov.pl, wybrać „Zobacz twój e-PIT” ,a następnie zalogować się.

Do zalogowania niezbędny jest :

 

  • numer PESEL (ewentualnie NIP i data urodzenia),
  • kwota przychodu z rozliczenia za 2017 r.
  • kwota przychodu z jednej informacji od płatnika za 2018 r. (np.PIT-11).

Można też zalogować za pomocą profilu zaufanego.

            Rozliczenia podatkowe zostały sporządzone na podstawie informacji przekazanych przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych (m.in. pracodawców), danych z rejestrów administracji skarbowej oraz rozliczeń złożonych za 2017 r.

Po zalogowaniu się do systemu widzisz swoje rozliczenie, które możesz zaakceptować bez zmian lub zmodyfikować. Możesz również sprawdzić swoje dane, listę dokumentów na podstawie, których przygotowane zostało rozliczenie, swój rachunek bankowy czy też wybrać opcję rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Kwota koloru zielonego oznacza nadpłatę podatku, a kwota koloru czerwonego podatek do zapłaty.

Ulga na dzieci – jeśli w zeszłorocznym rozliczeniu uwzględniłeś ulgę na dzieci będzie ona automatycznie dodana. Jeśli w poprzednim roku urodziło ci się dziecko i przysługuje ci ulga dodaj ją. Możesz także uzupełniać inne ulgi i odliczenia.

1 % podatku - możesz podać numer KRS organizacji pożytku publicznego, której chcesz w tym roku przekazać 1% podatku na cele charytatywne. W przeciwnym razie w twoim rozliczeniu będzie widnieć ta organizacja , którą wybrałeś w rozliczeniu poprzednim.

W zakładce „Edytuj pozostałe dane” możesz sprawdzić adres urzędu skarbowego.

Gdy wszystkie dane są poprawne zaakceptuj i wyślij zeznanie. Na koniec pobierz UPO – Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, które jest dowodem wysłania rozliczenia i jeśli chcesz możesz wydrukować wysłany PIT. Logując się do usługi ponownie możesz sprawdzić wysłane zeznanie lub złożyć korektę.

           

Akceptacja lub modyfikacja zeznania podatkowego będzie możliwa do 30 kwietnia 2019 r. jeżeli przed upływem tego terminu podatnik nic nie zrobi (nie złoży w inny sposób rozliczenia), udostępnione rozliczenie zostanie automatycznie zaakceptowane, co będzie równoznaczne ze złożeniem PIT-37 lub PIT-38.

Skorzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe. Samodzielnie przygotowane rozliczenie można złożyć we własnym zakresie w formie elektronicznej lub papierowej

 

Na stronie internetowej podatki.gov.pl udostępniony jest filmik instruktażowy jak krok po kroku złożyć Twój e-PIT. (https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/twoj-e-pit-jak-go-zlozyc-krok-po-kroku/).

 

źródło : opracowanie własne, podaki,gov.pl, Gazeta Podatkowa Nr 12 z dnia 11 luty 2019 r.

 

Anna Przygońska

 


Pozostałe aktualności