Dziś jest środa, 22.01.2020, imieniny Anastazego, Wincentego
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Finansowy » Aktualności » Jak czytać informację z ZUS o stanie naszego konta za 2015 rok

Jak czytać informację z ZUS o stanie naszego konta za 2015 rok

Jak czytać informację z ZUS o stanie naszego konta za 2015 rok

Każdy, kto od 01 stycznia 1999 r. był lub nadal jest aktywny zawodowo i podlega ubezpieczeniom społecznym, ma w ZUS-ie swoje indywidualne konto emerytalne (I filar).

Dane, które są na nim zapisane, czyli: wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne, kapitał początkowy oraz pieniądze na subkoncie posłużą do wyliczenia przyszłej emerytury.

 

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. otrzymują z ZUS informację o stanie swojego konta - za dany rok w roku następnym (czyli za 2015r. w roku 2016).

Osoby, które do 31.12.2015r. ukończyły co najmniej 35 lat, znajdą w niej również prognozę swojej przyszłej emerytury. To tak zwana hipotetyczna emerytura.

Taką informację otrzyma osoba, jeśli oczywiście do ZUS wpływały składki od jej zarobków.

Informacja z ZUS zawiera 7, 8 lub 9 punktów. Co kryje się pod każdym z nich?

Punkt 1.

To tzw. kapitał początkowy.

Dotyczy osób, które pracowały przed 1999 rokiem (od tego roku weszła w życie reforma emerytalna). Warto podkreślić, że im więcej lat przyszły emeryt przepracował przed reformą, tym lepiej – przelicznik jest tu bardzo korzystny. Wysoki kapitał początkowy bardzo pozytywnie wpłynie na wysokość emerytury.

Jeżeli do tej pory ktoś nie wystąpił z wnioskiem o wyliczenie kapitału początkowego – nic straconego. Można to zrobić w każdym czasie przed przejściem na emeryturę. Warto jednak zrobić to jak najszybciej, ponieważ z czasem możemy mieć problem z dotarciem do poprzednich pracodawców i do dokumentacji potwierdzającej nasze zatrudnienie i wysokość zarobków.

Zawsze można też donieść do ZUS dokument, jaki odnajdziemy, a który może mieć wpływ na podwyższenie kapitału początkowego. Jeśli przed 1999 rokiem któraś z kobiet korzystała z urlopu wychowawczego, to powinna upewnić się, czy ZUS przeliczył jej ten okres według nowych, korzystniejszych zasad.

Punkt 2.

To składki z I filara, czyli zwaloryzowane składki emerytalne od 01.01.1999r. do 31.12.2014r.

Punkt 3.

To wysokość naszych składek emerytalnych za poszczególne miesiące 2015r. (bez waloryzacji), jakie wykazał nasz pracodawca w dokumentach przekazanych do ZUS lub jakie sami opłaciliśmy (w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej). Jest to tzw. składka należna.

Punkt 4.

To wysokość składek zgromadzonych na subkoncie (czyli w II filarze). Subkonto mają osoby, które kiedykolwiek należały do OFE oraz wszystkie urodzone po 1968r. bez względu na to, czy należą do OFE.

Tu składki przedstawione są w rozbiciu na te, które pracodawca (lub my sami, jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą) powinien płacić i te, które faktycznie zapłacił.

UWAGA! Kwoty składek należnych i wpłaconych muszą być takie same. Jeśli są różne oznacza to, że nasz pracodawca nie opłacił za nas wszystkich składek. Musimy więc interweniować!

Punkt 5.

To składki odłożone na subkoncie (jak w punkcie 4), ale powiększone o waloryzację i ewentualne odsetki za zwłokę.

Punkt 6.

To zsumowane środki, jakie mamy zgromadzone na koncie i subkoncie (I i II filar).

Punkt 7.

To informacja, która w liście interesuje chyba każdego najbardziej, ponieważ to wyliczenia ZUS co do wysokości naszej hipotetycznej emerytury. Przedstawiona jest ona w trzech wariantach.

Wariant I to kwota emerytury, jaką byśmy uzyskali, gdybyśmy w tym momencie zakończyli pracę i już do przejścia na emeryturę nie pracowali. To informacja o kwocie hipotetycznej emerytury w oparciu o kapitał początkowy i dotychczas zgromadzone na koncie składki.

Wariant II to symulacja, jak wyglądałaby nasza emerytura, gdybyśmy do osiągnięcia wieku emerytalnego nadal pracowali i zarabiali w kolejnych latach tyle samo co obecnie.

Wariant III – to tegoroczna nowość. W przypadku osób, które należały do OFE i których część środków została przekazana (decyzją poprzedniej władzy) do ZUS na tzw. subkonto – będzie podana hipotetyczna emerytura z konta (I filar) i subkonta (II filar).

Punkt 9.

Jeśli należeliśmy lub należymy do OFE, to w punkcie tym będzie podana kwota składek odprowadzonych przez ZUS na nasz rachunek w OFE.

 

Opisany przykład dotyczy informacji zawierającej najwięcej punktów. Może być ich również mniej. Jeśli np. cały rok nie pracowaliśmy i nie była odprowadzona za nas ani jedna składka emerytalna, to w piśmie z ZUS nie będzie informacji z punkt 3. W takim przypadku dane z punktu 4 (opisanego powyżej) będą przedstawione w punkcie 3, a informacja będzie zawierała 8 punktów.

 

Co należy sprawdzić po otrzymaniu informacji z ZUS?

- czy zgadzają się nasze dane identyfikacyjne (imię, nazwisko, pesel, adres zamieszkania),

- czy mamy wyliczony kapitał początkowy,

- czy mamy wykazane składki we wszystkich miesiącach, w których pracowaliśmy,

- czy kwota składek należnych i wpłaconych na subkoncie i w OFE jest taka sama.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lub jeśli czegoś nie rozumiemy w naszej informacji, skontaktujmy się z ZUS. Możemy to zrobić udając się do najbliższej terenowej placówki ZUS lub dzwoniąc na infolinię pod nr 801 400 987 (dla telefonów stacjonarnych) lub 22 560 16 00 (dla telefonów stacjonarnych i komórkowych).

 

O czym warto jeszcze wiedzieć?

Składka emerytalna stanowi 19.52% naszej pensji. ZUS dzieli ją następująco:

  • 12.22% księguje na naszym koncie emerytalnym, czyli w tak zwanym I filarze,
  • 7,3% trafia na nasze subkonto w ZUS, czyli na II filar. Jeśli ktoś należy do OFE, to te 7,3% ZUS dzieli jeszcze na dwie części:

- 2,92% trafia do OFE, zaś

- 4,38% pozostaje w ZUS na naszym subkoncie.

Czym różni się konto w ZUS i to z dodatkiem OFE?

Konto emerytalne w ZUS (wraz z subkontem) jest co roku waloryzowane, więc składki na nim powinny rosnąć. Co roku jest inna waloryzacja, ale jedno jest pewne – nie może być „ujemna”. Pieniędzy na koncie nie może ubywać.

OFE funkcjonują inaczej – tu składki są inwestowane (np. w akcje na giełdzie). To może przynieść duży zysk, ale wiąże się też z ryzykiem straty.

Środki w OFE są dziedziczone. Dziedziczeniu podlegają też składki, które znajdują się na naszym subkoncie w ZUS (7,3%). Ponadto są dzielone w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa.

Warto więc wskazać osoby uposażone, które odziedziczą po nas składki. Informację na ten temat też uzyskamy w najbliższej placówce ZUS lub na infolinii.

 

                                                                    Dorota Kujawińska

                                                    

                                                    

 


Pozostałe aktualności