Dziś jest wtorek, 22.10.2019, imieniny Halki, Kordiana
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Finansowy » Aktualności » Dochody małoletnich dzieci

Dochody małoletnich dzieci

Dochody małoletnich dzieci

       Dochody małoletniego dziecka, które nie ukończyło 18 lat, co do zasady rozliczają rodzice w swoich zeznaniach podatkowych. Jeżeli rozliczają się odrębnie, to dochody małoletnich dzieci dolicza się po połowie do dochodu każdego z nich.

Tak wskazuje art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012r., poz 361).

 

Są jednak dochody, które nie podlegają doliczeniu do dochodów rodziców.

 

Dochody dzieci, których nie dolicza się do dochodów rodziców:

a) z pracy dzieci, tj. ze świadczenia przez nie pracy na podstawie

  • umowy o pracę,
  • umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło),
  • praktyk uczniowskich,

b) ze stypendiów,

c) z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, np. zabawki, książki, drobny sprzęt sportowy (do swobodnego użytku dziecka nie są z reguły oddawane – garderoba, rower, motorower, magnetofon, radio, itp.).

W tym przypadku rodzice muszą wypełnić PIT-37 na imię i nazwisko dziecka oraz w jego imieniu go podpisać.

 

       Jeśli kwota osiągniętego przez dziecko przychodu nie przekroczyła kwoty powodującej obowiązek zapłaty podatku (w roku 2015 była to kwota 3.091 zł), wówczas po złożeniu zeznania podatkowego PIT, Urząd Skarbowy zwróci pobrany podatek przez płatnika.

Przykład.

Niepełnoletnie dziecko osiągnęło w 2015r. z tyt. umowy zlecenia przychód z roznoszenia ulotek w kwocie 2.000 zł, płatnik pobrał podatek dochodowy w kwocie 288 zł.

W związku z tym, że dziecko osiągnęło przychód mniejszy od kwoty 3.091 zł, Urząd Skarbowy zwróci mu pobraną kwotę podatku, czyli 288 zł.

 

UWAGA!

     W roku, w którym następuje osiągnięcie pełnoletniości przez dziecko, dochody osiągnięte przed ukończeniem 18 lat, będą rozliczane jako dochody małoletniego i rozliczone przez rodziców.

Natomiast dochody osiągnięte przez dziecko po ukończeniu 18 lat, dziecko rozlicza samo wypełniając i podpisując własnoręcznie      PIT-37.

 

     Informacji dotyczących rozliczania dochodów małoletnich dzieci można uzyskać w każdym Urzędzie Skarbowym (nr tel. do US w Turku – 280 44 50) lub w Krajowej Informacji Podatkowej (infolinia: z tel. stac. 801 055 055; z tel kom. 22 330 03 30).

 

                                                                       Dorota Kujawińska

                                                      

 


Pozostałe aktualności